Basın Odası

Bank Asya’ya 325 milyon $ sendikasyon
19.04.2012

Bank Asya’ya 325 milyon $ sendikasyon

Bank Asya, toplamda 17 ülkeden 28 bankanın katılımıyla uluslararası piyasalardan 325 milyon dolar tutarında murabaha sendikasyonu sağladı.

Bank Asya, toplamda 17 ülkeden 28 bankanın katılımıyla uluslararası piyasalardan 325 milyon dolar tutarında murabaha sendikasyonu sağladı. Bank Asya Genel Müdürü Abdullah Çelik, murabaha sendikasyonunun tamamının reel sektörün finansmanında kullanılacağını açıkladı.

Yeni ürün ve hizmetlerini müşterilerinin ihtiyaçları doğrultusunda şekillendiren Bank Asya, reel sektör için yeni bir kaynak sağladı. Bank Asya; ABC Islamic Bank, Emirates NBD Bank, National Bank of Abu Dhabi, Noor Islamic Bank ve Standard Chartered Bank liderliğinde ve toplamda 17 ülkeden 28 bankanın katılımıyla 325 milyon doların üzerinde murabaha sendikasyonu temin etti.

Bank Asya’nın uluslararası mali piyasalardan temin ettiği murabaha sendikasyonu için imza töreni, 19 Nisan Perşembe günü İstanbul’da düzenlendi. Düzenlenen imza töreninde Bank Asya Genel Müdürü Abdullah Çelik ile birlikte düzenleyici ve katılımcı bankaların temsilcileri hazır bulundu.

Bank Asya 17 Ülkeden 28 Bankanın Katılımını Sağladı

Bank Asya’nın sağladığı murabaha sendikasyonu, 17 ülkeden 28 bankanın katılımıyla temin edildi. Murabaha sendikasyonuna Körfez ve Avrupa bankalarının yanı sıra Asya ve ABD bankalarının ilgi ve katılımı da hayli yüksek oldu. Murabaha sendikasyonu için düzenleyici bankalarla birlikte 200 milyon dolar için piyasaya çıkılmasına rağmen, uluslararası piyasalardan yaklaşık iki kat talep geldi. İşlem tutarı 325 milyon doların üzerinde (201 milyon USD ve 96,5 milyon EUR’luk dilimler halinde) gerçekleşti. Bank Asya’nın sağladığı 1 yıl vadeli murabaha işleminin kâr payı Libor / Euribor + % 2 olarak belirlendi.

Bank Asya’dan Reel Sektöre Finansman Desteği

İmza töreninde konuşma yapan Bank Asya Genel Müdürü Abdullah Çelik, sağlanan murabaha sendikasyonunun tamamını reel sektörün finansmanında kullanacaklarını açıkladı. Abdullah Çelik, geniş katılım ile gerçekleştirilen murabaha sendikasyonunun, uluslararası piyasalarda Türkiye ekonomisine ve Bank Asya’ya duyulan güvenin bir göstergesi olduğunu vurguladı. Çelik, tüm katılımcı bankalara ve yetkili lider bankalara teşekkür ederek “İmzaladığımız bu anlaşmayla, Bank Asya olarak, dördüncü kez murabaha sendikasyonu temin ediyoruz. Bu işlemle birlikte murabaha sendikasyonu yöntemiyle ekonomiye kazandırdığımız kaynak tutarı 1 milyar doları aşmış bulunmaktadır. Türkiye’nin en büyük katılım bankası olmanın yanında dış ticaret alanında bankacılık sektörünün önemli bir oyuncusu olarak bu yılki murabaha sendikasyonu ile de özellikle ticaretin finansmanına destek sağlayacağız. 325 milyon dolarlık kaynağı reel sektöre aktararak, Türk ekonomisine kazandıracağız” dedi.

* Murabaha: Murabaha, İslam hukukunda bir satış türü olup, alış fiyatı veya maliyet üzerine bir miktar kâr ilavesiyle yapılan satış işlemidir.

Düzenleyici Bankalar ;

ABC Islamic Bank, Bahreyn

Emirates NBD, Birleşik Arap Emirlikleri

National Bank of Abu Dhabi, Birleşik Arap Emirlikleri

Noor Islamic Bank, Birleşik Arap Emirlikleri

Standard Chartered Bank, İngiltere

Katılımcı Bankalar ;

Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş TÜRKİYE

Alubaf Arab International Bank, B.S.C, Bahreyn

Ajman Bank, Birleşik Arap Emirlikleri

Banca UBAE, İtalya

Bank Al Habib Limited, Pakistan,

Bank of London and the Middle East, İngiltere,

Banka Kombetare Tregtare Sh.a, Arnavutluk,

Barwa Bank, Katar

British Arab Commercial Bank, İngiltere

Capital Bank of Jordan, Ürdün

Citibank, N.A, Amerika Birleşik Devletleri,

Commerzbank Aktiengesellschaft, Almanya

Credit Europe Bank NV, Hollanda

Denizbank AG, Avusturya,

Islamic Development Bank, S. Arabistan,

National Bank of Oman, Umman

Oberbank AG, Avusturya,

Qatar International Islamic Bank, Katar,

Tunis International Bank, Tunus

Türkiye Halk Bankasi, Bahreyn,

United Bank Limited, Birleşik Arap Emirlikleri,

UBI Banca, İtalya

Zurcher Kantonal Bank, İsviçre

Haberi Paylaş
  • Share 'Bank Asya’ya 325 milyon $ sendikasyon' on Email
  • Share 'Bank Asya’ya 325 milyon $ sendikasyon' on Twitter
  • Share 'Bank Asya’ya 325 milyon $ sendikasyon' on LinkedIn
  • Share 'Bank Asya’ya 325 milyon $ sendikasyon' on Facebook