Basın Odası

Global, Azimut ile anlaştı
19.03.2012

Global, Azimut ile anlaştı

Global Yatırım Holding, İtalya’nın lider varlık yöneticisi Azimut Holding ile güç birliği yaptı.

Türkiye’nin lider yatırım şirketi Global Yatırım Holding (GYH), 16 milyar Euro’luk portföy büyüklüğü, yaklaşık 150 bin müşterisi, 1500 çalışanı ile İtalya’nın en büyük bağımsız varlık yönetim şirketi olan Azimut Holding ile güçlerini birleştirdi.
Yapılan anlaşma çerçevesinde, Global Yatırım Holding iştiraklerinden olan Global Portföy Yönetimi A.Ş.’de %60 çoğunluk hissesine sahip olan Azimut Holding S.p.A’nin Lüksemburg’da kurulu bağlı ortaklığı AZ International Holdings SA’ya ayrıca Global Menkul Değerler A.Ş.’nin önümüzdeki üç yıl boyunca her yıl yüzde 5 oranında hisse satın alma yoluyla toplamda yüzde 20 oranında hissedarı olma opsiyonu tanındı.
Anlaşma hakkında değerlendirmelerde bulunan Global Portföy Yönetimi Genel Müdürü Barış Hocaoğlu, bu iki devin güç birliğinden doğacak yeni ve inovatif ürünler ile bugüne kadar hak ettiği gelişmeyi gösterememiş varlık yöneticiliğine yepyeni bir soluk getireceklerini söyledi.

Global Yatırım Holding’in finans alanında sahip olduğu 20 yılı aşkın tecrübesi ile Azimut Holding’in uluslararası bilgi birikiminin işbirliğinden doğacak gücün, varlık yöneticiliğine çok önemli katkı sağlayacağını belirten Hocaoğlu, bu güç birliği, bilgi ve deneyim paylaşımı sayesinde, Türkiye’nin en büyük bağımsız varlık yönetim şirketi ve dağıtım ağını oluşturmayı hedeflediklerini açıkladı.

Global Portföy Yönetimi A.Ş. tarafından yönetilmekte olan fonlar hakkında da bilgi veren Barış Hocaoğlu, Global Menkul Değerler A Tipi Değişken Fonu’nun 2012 yılı başından bu yana sağladığı yüzde 27,18 getirisi ile sayısı 300’den fazla olan A ve B tipi yatırım fonları içinde birinci sırada yer aldığını sözlerine ekledi.

Haberi Paylaş
  • Share 'Global, Azimut ile anlaştı' on Email
  • Share 'Global, Azimut ile anlaştı' on Twitter
  • Share 'Global, Azimut ile anlaştı' on LinkedIn
  • Share 'Global, Azimut ile anlaştı' on Facebook