Basın Odası

Lehman borçlarını ödemeye başladı
07.03.2012

Lehman borçlarını ödemeye başladı

2008 yılının Eylül ayında çöken Amerikan yatırım bankası Lehman Brothers, iflas koruma programından çıktığını açıkladı.

BBC Türkçe Servisinin haberine göre, bu açıklama, Lehman Brothers’ın elindeki varlıklarını satarak borçlarını ödeyebileceği anlamına geliyor.

Banka’dan yapılan açıklamada, borçlu oldukları kurumlara 17 Nisan’dan itibaren yaklaşık 65 milyar dolar ödeme yapmaya başlayacakları belirtildi. Yapılacak ilk ödemelerin 10 milyar dolar civarında olması bekleniyor.

Lehman Brothers’ın batışı, küresel malî krizin en önemli dönüm noktalarından birisi olarak kabul ediliyor. Çöküşünün ardından yatırım bankasının hesaplarını inceleyen müfettişler küresel mali krizi tetikleyen Lehman Brothers’ın iflasın eşiğinde olduğunu haftalarca gizlediğini ortaya çıkardı. Lehman Brothers’ın “Repo 105″ olarak bilinen bir muhasebe hilesini kullandığı belirtiliyor.

Bu yöntemle şirket varlıkları kâğıt üzerinde yer değiştiriyor ve borçlar olduğundan küçük gösteriliyor. Lehman Brothers’ın iflasından birkaç hafta önce giderek artan bir şekilde bu hileye başvurduğu ve bazı varlıklarını satılmış gibi gösterdiği belirtiliyor. İddialara göre kuruluş bu yöntemle, borcunun 50 milyar dolara yakın bir bölümünü gizledi. Bankayı denetleyen firma Ernst & Young’ın da Lehman’ın”Repo 105″ uygulamalarına göz yumduğu belirtiliyordu.

Ernst & Young ise, Lehman’ın hesaplarını en son 30 Kasım 2007′de sona eren malî yılda denetlediği belirtmişti. Kuruluş bu dönemde Lehman Brothers’ın hesaplarında kurallara aykırı bir durum bulunmadığını savunmuştu.

Haberi Paylaş
  • Share 'Lehman borçlarını ödemeye başladı' on Email
  • Share 'Lehman borçlarını ödemeye başladı' on Twitter
  • Share 'Lehman borçlarını ödemeye başladı' on LinkedIn
  • Share 'Lehman borçlarını ödemeye başladı' on Facebook