Uzman Görüşü

Mortgage Alırken Yapılan En Büyük Hatalar!
09.09.2011

Mortgage Alırken Yapılan En Büyük Hatalar!

Mortgage sistemine karşı önyargılı olmak
Özellikle, Amerika’da yaşanmış olan Küresel Finansman Krizi Mortgage yönelik tüm algıları değiştirmiştir.Mortgage’ın anlatıldığı kadar faydalı bir sistem olmadığı, aslında gayrimenkul sektöründe büyük bir balon yarattığı sık sık konuşulmuştur.
Mortgage’ın tarihçesine bakarsak, 1800’lerin sonundan itibaren etkin bir şekilde kullanılan ve milyonlarca kişiye ev ve ticari mülk alımında imkan sağlayan bir araçtır.
Krediler arasında ‘iyi kredi’ olarak bilinen ve yatırımcının yeterli miktarda nakidi olmadığı durumlarda mülk sahibi olmasını sağlayan en uygun kredilendirme biçimidir.
Yabancı menşeğili Finansman şirketlerinin müşteri portföyünü, bu alanda daha da genişletme girişimleri, gerekenin ötesinde ve gereğinden fazla esnek  ürünlerin yatırımcıya sunulması ile sonuçlanmış ve bu da sisteme zarar vermiştir.
Ancak Amerika’da yapılmış olan müdaheleler, etkinliği artmış kontrol mekanizmaları bu sistemi hakettiği noktaya getirmektedir.
Bu piyasaların Türkiye’de daha sığ ve dolayısıyla kontrolünün daha mümkün olması, yaşanmış bir kriz tecrübesinin bulunmuş olması ve Türk Bankacılığının güçlü işleyişi ile bu sistem Ülkemizde hızlı bir yükseliş çizgisine girmiştir.Ayrıca, Türk halkının gayrimenkule olan büyük ilgisi, borcumuza olan bağlılığımız, genç nüfusun hızla artması, kentsel dönüşüm projeleri ve inşaat sektörününde yükselişe geçmesi bu  gelişime katkıda bulunmaktadır.

Sonuç olarak, sistemi iyi anlayarak,  faydası tartışılmaz bu sistem sayesinde zamanı öne alarak ev sahibi olabilirsiniz.

Kendi durumunu iyi etüt etmemek
Genelde yatırımcı kendi kredibilitesini iyice araştırmadan ya da anlamadan mortgage kredisi için araştırma yapar hatta başvurur.Bunun tek yolu danışmış olduğunuz profesyonel bir uzmandan doğru yorumları alarak durumunuzu gerektiği gibi anlamaktır. Daha sonrasında yapacağınız başvurular daha biliçli ve ihtiyaca yönelik olacaktır.

Ama arkadaşım çok iyi şartlarda kredi aldı, ben niye alamıyorum?
Öncelikle şunu çok iyi anlamak gerekir. Hiçbir kredi çalışması diğer bir kişininkine benzemez.Mortgage kredisini şekillendiren birçok değişken vardır. Almak istediğiniz mülkün değeri, konumu ve özelliği, danıştığınız banka hatta şube, geliriniz, kredi skorunuz, bulunduğunuz risk kategorisi, belgeleyebildiğiniz dokümanlar, işiniz, geliriniz vs. Tüm bu değişkenler göz önüne alındığında size yönelik düşündüğünüzden çok farklı bir ürünün gerçekten ihtiyacınız olduğunu göreceksiniz.

En düşük faizin en önemli kriter olduğunu düşünmek
Bu da mortgage alırken genelde önem verdiğimiz en önemli kriterdir. Burada masraflarda büyük rol oynamaktadır. Daha yüksek faizli ancak masrafı daha düşük olan bir Mortgage ürünü size kar getirebilir.Ya da düşük faizli ancak size uygun olmayan bir ürün orta veya uzun vadede sizi ödemelerde sıkıntıya sokabilir hatta para kaybettirebilir.
Örneğin, almış olduğunuz krediye yönelik ara ödemeler yapmak istediğiniz durumlarda düşük faiz nedeni ile sabit ödemeli bir ürünü seçtiyseniz, ara ödeme yapmak istediğinizde ödeyeceğiniz cezalardan dolayı zararlı çıkabilirsiniz.

Vade ne kadar kısa olursa o kadar iyi olduğunu düşünmek
Eğer ödeme gücünüz kısa vadeli bir mortgage kredi planını destekliyorsa bu sizin için uygun bir model olabilir. Ancak Mortgage kredisinin özelliği, ödemelerinizi uzun vadelere yayarak  aylık ödeme miktarlarınızı olabildiğince makul rakamlara indirmektir. Bu sayede zorlanmadan ödemelerinizi yapabilirsiniz. Eğer ödeme gücünüz belli bir noktaya kadar ise, vadeyi uzatmaktan başka seçeneğiniz olmayacaktır. Vadenin uzaması ile birlikte bankaya geri ödeyeceğiniz toplam para miktarıda artacaktır ancak unutmayın ev sahibi oluyorsunuz ve kendinize yaptığınız yatırım geri ödeceyecek olduğunuz miktardan çok daha yüksek olacaktır.

Kredi Skorunu fazla önemsememek
Kredi Skorunuz yani kredi geçmişiniz, mortgage kredinizin kaderini belirleyen en önemli etkenlerden biridir. Kredi kartı, tüketici kredisi, taşıt kredisi gibi borçlarınıza yönelik yapacağınız düzenli ödemeler, gelirinize oranla fazla borçlanmamak gibi unsurlar kredi skorunuzu pozitif yönde etkiler. Kredi notunuz ne kadar yüksek olursa, iyi bir teklif alma şansınız o kadar artacaktır.

Çalışmış olduğunuz ya da ilişkilerinizin iyi olduğu bankanın size en uygun ürünü vereceğini ya da banka yetkilinizin size en iyi servisi vereceğini düşünmek
Bu fikir size ilk etapta cazip gelebilir ancak farklı teklifleri değerlendirdiğiniz zaman belkide bu size o kadar da cazip gelmeyecektir. Bildiğiniz bir banka şubesinin ya da banka yetkilisinin size en uygun ürünü sağlayabileceğini düşünmek pek gerçekci olmaz.Eğer 25 kadar banka seçeneğinin olduğu düşünülürse, mortgage almadan önce çok kapsamlı bir araştırmanın  yapılmasının gerekliliği daha iyi anlaşılacaktır. Herzaman sizi dinleyecek, ihtiyaçlarınızı anlayacak ve bu doğrultuda etkin danışmanlık hizmetini verecek bir mortgage uzmanı, size binlerce hatta on binlerce tl tasarruf etmenizi sağlayabilir.

Konuya hakim olduğunu düşünmek ve kendinizce hareket etmek
Bu konuda ne kadar bilgili olduğunuzu düşünürseniz düşünün, bu konuya sizden daha hakim ve fazla bilgiye sahip bir mortgage uzmanı mutlaka vardır. Mortgage uzmanı ile yapacağınız 10 dakikalık bir görüşme sizi yapabileceğinizden hatalardan koruyacaktır.
Bu nedenden kaynaklanan ve yapılan en büyük hatalardan biri, ilk birkaç başvuruyu kişinin kendisinin yapmasıdır. Müşterinin ya da Mortgage yetkilisinin mortgage başvuru sürecinde birtakım eksik ya da yanlış bilgileri kullanması kredinin red olmasına sebebiyet verebilir. Sonrasında müşteri konuya hakim Mortgage Brokerlarına danışarak bulunduğu olumsuz durumu telafi etme yoluna gider. Ancak bu noktada müşteri çok geç kalmış olabilir.
Başka bir örnek, müşterinin kredi başvurusu yapılmış, onaylanmış olabilir ve herşey yolunda gözükebilir. Ancak müşteri zaman içerisinde kendisine sunulmuş olan ürünün gerçekte kendisine uygun olmayan veya çok maaliyetli ve kendisini zarara sokan bir ürün olduğunu gerçeğiyle karşılaşabilir.

Mortgage Broker’ına/Kişisel Kredi Uzmana Danışmamak
Bu tür hatalardan uzak durmak, zaman kaybını ve araştırma safhasında yaşanan stresi önlemek, dokümantasyon yükünden kurtulmak ve en önemlisi karlı yatırımlar yapmak için uzman bir Mortgage Brokerının rehberliğine mutlaka ihtiyacınız olacaktır.
Tüketici genelde bunu ilk yapması gereken olarak görmez ve genelde yukarıda bahsetmiş olduğumuz istenmeyen durumlarla karşılaşır.

Faizler Düşmüşken Daha Düşmesini Beklemek
Mortgage faizleri düşüş eğilimine geçmiş ve beklentilerinize yakın bir noktaya gelmiş ise ve faizlerin daha da düşeceğine dair net göstergeler yoksa bir an önce kredi başvurunuzu yapmakta fayda vardır. Mortgage Uzmanınızla yapacağınız bir çalışma, size uzun vadede memnun kalacağınız bir kredi modeli sunacaktır.

Uzman Görüşünü Paylaş
  • Share 'Mortgage Alırken Yapılan En Büyük Hatalar!' on Email
  • Share 'Mortgage Alırken Yapılan En Büyük Hatalar!' on Twitter
  • Share 'Mortgage Alırken Yapılan En Büyük Hatalar!' on LinkedIn
  • Share 'Mortgage Alırken Yapılan En Büyük Hatalar!' on Facebook